środa, 28 października 2015

Wnętrze vintage, czyli pokój w stylu wiktoriańskim

Decydując się na aranżację pomieszczenia w stylu vintage możemy nie tylko połączyć ze sobą odmienne style różnych epok w imię kontrastu, czy nawet postawić na kontrast nowoczesności z XIX wiekiem, ale również urządzić cały pokój w stylu wiktoriańskim, zachowując odpowiedni balans – aby aranżacja nie okazała się wydumaną przesadą.


Pokój w stylu wiktoriańskim

Styl wiktoriański opiera się na grze światła, kontraście materiałów, mnogości bibelotów i bogactwie ornamentów. Na pierwszy plan wysuwa się przepych, dlatego styl wiktoriański idealnie sprawdzi się tam, gdzie możemy tak zagospodarować przestrzeń, aby wszystkie elementy zostały zbalansowane. Unikajmy wrażenia przytłoczenia przez ciężkie i ciemne meble oraz chaosu przez nadmierną różnorodność wzorów i materiałów. Jak znaleźć złoty środek w wiktoriańskim wnętrzu?


Urządzanie wiktoriańskiego wnętrza

W wiktoriańskiej aranżacji dominuje umeblowanie w ciemnych kolorach, a same meble sprawiają wrażenie ciężkich i bardzo solidnych. Są bogato zdobione – najczęściej wzorami roślinnymi, tworzącymi skomplikowane zawijasy. Aby wnętrze nie stało się zbyt ponure z powodu ciemnych elementów, należy zadbać o właściwe oświetlenie pokoju. Jasne abażury (stojące wysokie lampy lub małe lampki do położenia na komodzie), duży żyrandol ze zdobionymi kremowymi kloszami umieszczony w centrum pokoju, kinkiety rozpraszające światło w kątach pomieszczenia – możliwości oświetlenia jest wiele. Jedną z nich może być farba do ścian w jasnych kolorach – ciepłych lub zimnych. Jako rozjaśniające elementy w pomieszczeniu sprawdzą się jasne wazony z dekoracyjnymi zdobieniami – dbajmy o to, aby kwiaty w nich były zawsze świeże i pachnące.


Tworzącym przytulną atmosferę dodatkiem mogą być mięciutkie pufy, ustawione koło niewielkiego mahoniowego stolika na kawę, ale także głębokie fotele z dużymi oparciami. Z kolei na kanapie niech leżą poduchy różnej wielkości – z eleganckimi, falistymi obszyciami atłasowych poszewek. Sam mebel może mieć – w przeciwieństwie do foteli – twarde i zdobione oparcia, będące jego solidną i rzucającą się w oczy podporą.


Jak udekorować salon w stylu wiktoriańskim?

W dużym salonie wiktoriańskim warto zainwestować między innymi w:
  • kominek z obudową pokrytą ornamentami (np. elektryczny) – może być ręcznie zdobiony,
  • lustra w zdobionych i grubych ramach – mogą być wbudowane w dwudrzwiową szafę,
  • porcelanową zastawę do popołudniowej kawy, którą możemy przechowywać w przeszklonym regale – też może być elementem stylu wiktoriańskiego!

Na komodzie z ciemnego drewna możemy ustawić dekoracyjny mosiężny świecznik, który pomoże nam w stworzeniu nastroju do romantycznej kolacji. W oknach możemy zawiesić koronkowe firanki, które wieczorami będziemy zasłaniać grubymi kotarami, w dzień wiązanymi na bokach kokardami lub spinanymi paskami zapięciowymi.

Do mebli z ciemnego drewna warto zamówić mosiężne uchwyty lub polerowane gałki. Ważnym drobiazgiem może też być zdobiona klamka do przeszklonych drzwi – być może z witrażem?

Stylizowana podłoga w aranżacjiW planowaniu wystroju nie zapominajmy o podłodze, którą zgodnie ze stylem epoki możemy urządzić z płytek ceramicznych. Dominowały na przykład białe płytki oktagonalne z czarnymi intarsjami, tworzącymi mozaiki. Możemy jednak także zaprojektować podłogę w ostrych wzorach geometrycznych i delikatniejszych, finezyjnych – roślinnych, które przywołują na myśl bujne ogrody. W poszukiwaniu inspiracji warto przyjrzeć się projektom Williama de Morgana – jednego z brytyjskich artystów, twórcy kolekcji płytek ceramicznych.


Podczas planowania aranżacji pokoju w wiktoriańskim stylu warto zrobić sobie listę przedmiotów, które szczególnie wpadły w nam oko i chcielibyśmy je na co dzień gościć w swoim salonie. Spróbujmy ułożyć je w naszym pomieszczeniu. Spójrzmy, co idealnie ze sobą współgra, a jakie elementy tworzą zbyt duży kontrast – drogą eliminacji i ewentualnej zamiany dekoracji osiągniemy ideał.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz