czwartek, 29 października 2015

Xbox 360 4GB - bez HDD czy z twardym dyskiem?

Kupno konsoli Xbox 360 4GB to jest dylemat, z którym właśnie się zmierzyłem i który wybadałem. 4GB pamięci masowej to bowiem ewidentnie zbyt mało. Brak twardego dysku wynagradza nieco niższa cena urządzenia oraz nieco cichsza praca. 

Jednakże na Xbox 360 4GB nie zainstalujemy prawie żadnych gier - pamięć, która w rzeczywistości jest dostępna dla użytkownika to max. 3GB, to za mało. (1GB jest zarezerwowane na potrzeby systemu konsoli.)

Instalacja jest do zabawy oczywiście zbędna. Do zapisu danych użytkownika i stanu większości gier także w zupełności wystarcza te 3GB nawet jeśli tych gier mamy kilka na raz. Instalacja jednak ma swoje zalety - oczywiście do uruchomienia gry jest potrzebna płyta w napędzie, jednak po chwili urządzenie przestawia się na odczyt danych z dysku - jest wtedy szybciej i nie "mieli" nam non stop napęd optyczny.Co zrobić? Oczywiście można dokupić dedykowany, zewnętrzny dysk twardy, jednak nie uważam tego za eleganckie rozwiązanie. Jednym z powodów, dla którego zdecydowałem się na wariant konsoli 4GB jest właśnie brak jakiegokolwiek dysku twardego  - w zamyśle cichsza praca, jeśli będę używał urządzenia do oglądania stron internetowych, muzyki, itp.

I tak źle i tak niedobrze. Z pomocą jednak przychodzi...

Zastosowanie pendrive USB jako pamięci masowej!

Możemy użyć pendrive o wielkości max. 32 GB, jak dla mnie to przyzwoite rozszerzenie podstawowych 4GB. Poza tym pendrive w przeciwieństwie do dysku twardego nie buczy. (Swoją drogą, moim zdaniem w epoce SSD dyski twarde przejdą powoli do lamusa). 

Ustawienia > System > Pamięć masowa

Wybieramy USB, formatujemy... po chwili jest gotoweCo ciekawe, z Pendrive USB 2.0 32GB realnie po sformatowaniu do wykorzystania mam 28,2 GB. Nie wiem na ile jest to wydajność formatowania (?) pewne jest natomiast, że system konsoli Xbox rezerwuje na swoje potrzeby min. 1GB na dodanym pendrive, także warto kupić nieco większy niż planujemy na początku, zawsze zostanie mniej.

Kiedy przechodzimy do menu gier, wybieramy niebieski klawisz X na padzie i wybieramy opcję instalacji gry na naszym pendrive.

Chwila czekania i możesz już grać z dokonanej instalacji!

Kilka uwag!

Po wyjęciu z konsoli i próbach używania na komputerze musiałem formatować pendrive w konsoli ponownie i jeszcze raz instalować wybraną grę. Wygląda na to, że trzeba go traktować jako stały dodatek - rozszerzenie konsoli a nie klasyczny pendrive.Kolega polecił mi przed kupnem pendrive sprawdzić w internecie prędkość zapisu, gdyż najtańsze z modele z "dyskontu spożywczego" może totalnie zamulać. Nie ma jednak co inwestować w USB 3.0, ponieważ Xbox 360 obsługuje tylko standard 2.0. Poszukiwania w internecie wskazują, że pendrive 3.0 używanym trybie kompatybilności na 2.0 może być wolniejszy niż model dedykowany dla portu USB 2.0 - nie ma się zatem co rzucać na najnowocześniejsze "pendrajwy". Przed zakupem warto sprawdzić specyfikację techniczną i testy wydajności w internecie.

Dobrej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz