czwartek, 19 listopada 2015

Jak wybrać tani w użytkowaniu samochód?

Samochód jest zazwyczaj dużym ułatwieniem w codziennym życiu, ale też sporym wydatkiem. Koszt zakupu auta to tylko początek lawiny opłat związanych z jego eksploatacją. Obowiązkowe ubezpieczenia, naprawy i serwisowanie to mniej przyjemna strona posiadania własnych czterech kółek. Jak można obniżyć koszty użytkowania samochodu?

Wydatki związane z eksploatacją auta w dużej mierze będą uzależnione od pojazdu, który zdecydujemy się kupić. Marka i model auta są istotnym wskaźnikiem poziomu kosztów jego utrzymania. Kupno samochodu wyższej klasy prawdopodobnie będzie wiązało się nie tylko z wysoką ceną zakupu, ale też z niemałą składką na ubezpieczenia komunikacyjne.

Rodzaj paliwa a koszty eksploatacji samochodu

Jedną z głównych cech decydujących o kosztach eksploatacji samochodu jest rodzaj paliwa. Wybór silnika benzynowego lub diesla będzie miał wpływ na cenę zakupu auta i koszty przeglądów okresowych, a przede wszystkim – na wydatki związane z tankowaniem. W tym miejscu warto przeanalizować, jak często korzystamy z samochodu i jakiej długości trasy pokonujemy. Przy naprawdę dużych przebiegach korzystniejszym rozwiązaniem będzie samochód na olej napędowy. Podczas jazd w mieście bardziej ekonomiczny może okazać się napęd benzynowy lub auto z instalacją LPG. Szukając oszczędnego samochodu należy też zwrócić uwagę na poziom spalania. Średnia ilość konsumowanego paliwa na 100 km pozwala oszacować np. miesięczny koszt jego zakupu. Warto też pamiętać, że duży wpływ na spalanie ma ciśnienie w oponach, ponieważ zbyt mała ilość powietrza zwiększa zużycie paliwa. 

 
Naprawa i serwisowanie

Kolejnym elementem, który jest w znacznym stopniu uzależniony od logo producenta są ceny części zamiennych. Ich wysokość może być szczególnie odczuwalna w przypadku używanych, kilkuletnich samochodów. Chcąc obniżyć koszty użytkowania auta trzeba pamiętać o regularnych przeglądach i naprawach. Systematyczne sprawdzanie stanu technicznego samochodu pozwala zapobiec poważniejszym awariom, których naprawa może „wyczyścić” nasz portfel. Przy okazji samochodowych napraw często pojawia się temat tzw. zamienników, których ceny są korzystną alternatywą dla oryginalnych części zamiennych. Co ciekawe, tańsze odpowiedniki wcale nie muszą być gorszej jakości – wiele z nich produkowanych jest w tych samych fabrykach co oryginalne, czyli oznaczone marką producenta części.

Zaplanuj koszty użytkowania auta na kredyt

Sposobem na zapanowanie nad wydatkami związanymi z posiadaniem samochodu są pakiety serwisowe. Jeżeli kupujemy auto na kredyt, możemy doliczyć cenę takiej usługi do miesięcznej raty. Zakres napraw, w zależności od wykupionego wariantu, może obejmować np. wymianę filtrów i oleju, a w rozszerzonych opcjach także wymianę tarcz i klocków hamulcowych. Pakiety serwisowe pozwalają wcześniej zaplanować koszty przeglądów auta i ograniczyć wydatki na niespodziewane naprawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz