piątek, 20 listopada 2015

Jak skutecznie oszczędzać przed Świętami?

W pośpiechu przed nadchodzącymi Świętami, zdarza nam się nie liczyć z wydawanymi pieniędzmi. Jak więc sprytnie robić zakupy na Święta i Sylwestra? Oto kilka rad, które pozwolą zaoszczędzić sobie stresu związanego z grudniowymi wydatkami.

1. Trzymaj się listy zakupów i budżetu

Uwzględnij na liście wszystko, na co wydasz pieniądze do końca roku – codzienne wydatki, dodatkowe środki czyszczące na świąteczne porządki, prezenty dla najbliższych, sylwestrową imprezę czy wyjazd. Każdej grupie przypisz kwotę, jaką możesz na nią poświęcić i staraj się jej nie przekroczyć.

2. Nie daj się zwieść promocjom w marketach

Im wcześniej zaczniesz zakupy świąteczne, tym większe masz szanse na to, że nie załapiesz się na sprzedażowe triki. Wiele sklepów w okresie przedświątecznym podnosi ceny najbardziej popularnych produktów lub sztucznie zawyża ceny początkowe, tak aby promocja wydawała się atrakcyjniejsza.

3. Nie kupuj – wymieniaj niepotrzebne rzeczy

Warto przejrzeć własne szafy i szafki w poszukiwaniu rzeczy, których już nie potrzebujemy, a które mogą przydać się komuś innemu. Od jakiegoś czasu bardzo popularny stał się trend wymieniania dóbr, dzięki czemu możesz zdobyć interesujące cię przedmioty zupełnie za darmo. Więcej o trendzie i o tym jak korzystać z wymian, możesz przeczytać tutaj: www.kobietazkasa.pl/stylebook/sharing-economy-czyli-nie-kupuj-wymieniaj.

4. Podziel się obowiązkami świątecznymi

Nie wszystko musisz robić samodzielnie. Zapytaj gości, co mogliby ugotować i przynieść na wspólną kolację i zaplanujcie ją razem. Dzięki temu oszczędzisz na zakupach, zyskasz trochę więcej wolnego czasu, a po Świętach w lodówce zostanie mniej resztek do zjedzenia. 

5. Kup bilety na Sylwestra z wyprzedzeniem

Nie zostawiaj tego typu wydatków na ostatnią chwilę. Nawet jeśli już masz zrobioną rezerwację na sylwestrowy wyjazd, opłać go zanim wpadniesz w szał przedświątecznych zakupów. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której potrzebne na ten cel pieniądze, wydasz na coś innego. To samo dotyczy zakupów na imprezę w domu – zrób je przy okazji tych bożonarodzeniowych, korzystając z tego samego budżetu.

Dodatkowo: zaplanuj budżet na cały rok

To rada przyszłościowa – choć teraz już trochę za późno, potraktuj ją jak noworoczne postanowienie. Zaplanuj stałe opłaty i wpływy w arkuszu kalkulacyjnym, oszacuj codzienne wydatki i potem, na bieżąco sprawdzaj czy się zgadzają. Pomoże ci to trzymać rękę na pulsie i wiedzieć na ile możesz sobie pozwolić nie tylko w danym tygodniu czy miesiącu, ale i w skali roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz