wtorek, 25 sierpnia 2015

Sposoby na upały? Nie tylko wentylatory i klimatyzacja

Tegoroczne rekordowe upały dały się wszystkim we znaki. Narzekać nie mogą jedynie producenci lodów, napojów i systemów chłodzących. Wiatraki znikają ze sklepowych półek jak świeże bułeczki, a sprzedawcy zacierają ręce. Jak radzić sobie w skwar?

Meteorolodzy potwierdzają, że tegoroczne upały były rekordowe dla naszego klimatu. Odczuli to wszyscy, zwłaszcza Ci, którzy pracują na świeżym powietrzu. Po dniu, lub choćby krótkim spacerze spędzonym w temperaturze powyżej 30°C, marzymy tylko o jednym - powrocie do chłodnego, zacienionego pomieszczenia.

Co jeśli w naszym domu jest cieplej niż na zewnątrz?

Mieszkańcy strychów i lokali z jednostronnym układem okien cierpią latem najbardziej. Nocne wietrzenie nie zawsze przynosi upragniony efekt. Pozostaje zaopatrzyć się w wentylator lub klimatyzację.

Wentylatory - czyli po prostu wiatraki

To proste i cenione urządzenia. Ich rozmiary zaczynają się od kilkunastu centymetrów średnicy, a kończą na złożonych zespołach chłodzących. Podobną rozpiętość mają ich ceny. Od kilkudziesięciu złotych, nawet do kilku tysięcy - to kwota, jaką w sezonie zapłacimy za najwyższej klasy sprzęt. Musimy jednak pamiętać, że wentylatory mają swoją wytrzymałość. Włączone dniem i nocą mogą odmówić posłuszeństwa jeszcze tego samego sezonu, w którym zostały kupione.Klimatyzatory

Znacznie bardziej zaawansowane, skuteczniejsze, ale i droższe. Zakup i instalacja klimatyzatora, to decyzja na lata. W zależności od tego, jak dużą powierzchnię chcemy ochłodzić, za nowoczesny system chłodzący zapłacimy od kilku do kilkunastu tysięcy. Warto pamiętać również o kosztach serwisowania i naprawy urządzeń.

Ale jeśli prognozy meteorologów się potwierdzą, zainstalowanie klimatyzacji może się okazać jedną z bardziej opłacalnych decyzji w naszym życiu. Ważne, by podjąć ją szybko, bo terminy instalatorów znikają równie prędko, co wiatraki ze sklepowych półek. W razie braku gotówki, uratuje Nas szybka pożyczka przez Internet lub rodzina.

Naturalne metody na ochłodę

Jeśli sztuczne sposoby na obniżenie temperatury nie wpływają najlepiej na Twoje zdrowie, warto zadbać o pozostałe czynniki, które przynoszą ulgę w upały:

  • wyłącz niepotrzebne sprzęty elektroniczne i urządzenia
  • pij dużo wody - w upale, wskazane jest picie nawet do 3 litrów dziennie
  • noś przewiewną odzież z naturalnych tkanin i pamiętaj o nakryciu głowy
  • ochładzaj się zimną wodą w postaci okładów, prysznica lub kąpieli

Pamiętajmy, że wysokie temperatury są nie tylko niekomfortowe, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o siebie i najbliższych, zwłaszcza tych najmłodszych lub w podeszłym wieku, letnie popołudnie może się skończyć wizytą na pogotowiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz