sobota, 8 czerwca 2013

Wycieczki do RPA

RPA to kraj nieporównywalny z jakiegokolwiek innym krajem Afryki. Typowo europejski charakter, stworzony przez białych kolonizatorów, ale też bardzo afrykański że względu na położenie i tradycje. Jeśli masz na to środki, nie możesz sobie odmówić poznania tego fascynującego kraju. To, leżące najdalej na południe państwo Czarnego Lądu zaprasza do poznania afrykańskiej tradycji kultury, ale także wspaniałych krajobrazów i niesamowitej przyrody.


Wycieczki do RPA musimy dobrze zaplanować logistycznie. Idealnym rozwiązaniem będzie skupienie się na jednym regionie ze względu na duże odległości do pokonania.

Jeśli jednak chcesz powiedzieć, że zwiedziłeś całe RPA, musisz trochę się postarać. W jakiś sposób potrzebujesz dotrzeć do wielu oddalonych od siebie zakątków RPA – zobaczyć wybrzeża obu oceanów (Atlantyckiego i Indyjskiego), dotrzeć do pustyni Kalahari, wejść na Górę Stołową, stanąć oko w oko z nosorożcem i bawołem w niepowtarzalnych parkach narodowych oraz przespacerować się po johannesburskich ulicach.
Nie sposób jest opisać wszystkie atrakcje turystyczne czekające na ciebie w RPA, dlatego, najpierw skupimy się na Parku Krugera.

Afryka dla początkujących

Najbardziej znanym i cenionym rezerwatem dzikiej przyrody jest niewątpliwie Park Narodowy Krugera, położony w południowo-wschodniej części kraju, otoczony strefą bardzo drogich prywatnych rezerwatów przyrody. Jeśli zamierzasz oszczędnie zwiedzić Park Krugera, nie polecam prywatnych koncesji. Różnica we wrażeniach niewielka, za to cena kilkakrotnie wyższa. Moim zdaniem, najbardziej fascynujące w czasie safari w Krugerze są niespodzianki. Nigdy nie wiesz co cię czeka za następnym zakrętem. W jednej chwili jesteś w centrum akcji, gdzie stado likaonów zabija impalę, albo lew czai się na antylopę gnu. To wszystko zależy od szczęścia i czyni safari interesującym. W prywatnych rezerwatach, strażnicy wyposażeni są w krótkofalówki. Informują się na bieżąco o napotkanych zwierzętach. Wtedy masz prawie gwarancję że zobaczysz wszystkie zwierzęta, ale czy to jest aż takie ekscytujące? Żeby w pełni docenić walory Parku Krugera, dobrze jest spędzić w Parku Krugera co najmniej 3 dni. Wtedy możemy spokojnie podziwiać różne ekosystemy, z typowymi dla nich zwierzętami i roślinnością. Na tym umiejętnie zarządzanym terenie zobaczymy największe afrykańskie zwierzęta, w tym tzw. Wielką Piątkę Afryki, czyli słonia, lwa, lamparta, nosorożca czarnego i bawoła. Park Krugera został przystosowany dla początkujących turystów, którzy oczekują wygodnych dróg i pewności, że zobaczą w pełnej krasie przyrodę Afryki.

Oszczędni mogą zakupić mięso, browar i drzewo w supermarkecie, przed wjazdem do Krugera. Na kempingach znajdziesz wydzielone miejsca do grilla. Wtedy samodzielnie pieczesz mięso, podziwiasz afrykańskie niebo przy akompaniamencie świerszczy. Czyż nie jest to romantyczne? Spotkałem już turystów, którzy przyjeżdżają do RPA tylko po to by podziwiać gwiaździste niebo.

Początkowo wydało mi się to dziwne, ale okazuje się że 40% ludzi mieszka na terenach mocno zurbanizowanych, gdzie z powodu świateł miejskich i zadymienia gwiazdy nie są widoczne.

Oko w oko z naturą

Dla osób kochających przygodę, powstało wiele szlaków pieszych. Przed wyjściem musisz podpisać dokument że całą odpowiedzialność bierzesz na siebie. I chociaż większość tych pieszych safari kończy się bez wypadków, musimy zawsze być czujni. Stwierdzenie że przebywanie w królestwie lwa jest bezpieczne byłoby mydleniem oczu. Jednak dobry argument dowodzący bezpieczeństwa to fakt, że większość zwierząt stara się unikać spotkania z ludźmi. Ich instynkt nakazuje traktować nas jako potencjalnych drapieżników. Ale są wyjątki oczywiście, i co roku trafiają się wypadki, nawet podczas jazdy samochodem terenowym.

Moim zdaniem najlepiej zorganizowany szlak wędrowny to Olifants River Trail, Jest to rodzaj ekstremalnej przygody gdzie nie możesz iść z obcymi. Ta 42 kilometrowej długości trasa wymaga dużego doświadczenia i wytrzymałości fizycznej. Niesiesz przecież swój własny namiot i pożywienie, kąpiesz się w rzece hipopotamami i krokodylami. Upał i wilgotność powietrza powoduje że czujesz się jak mucha w smole. Każda grupa idzie inną trasą, żeby nie pozostawiać po sobie wydeptanych ścieżek.

Piesze zwiedzanie są bardzo mało znanym i niedocenianym sposobem na poznawanie dzikiej strony Afryki. Turyści zbierają informacje przed wyjazdem do RPA, na podstawie tego co znaleźli w internecie, budują swoje oczekiwania, większość z nich wie że w Parku Krugera nie można wychodzić z samochodu, a co dopiero piesze safari. Śmiałkowie, którzy wyruszają na taki spacer, widzieli wiele wspaniałych zdjęć i spodziewają się zobaczyć i fotografować zwierzęta w taki sam sposób jak spotyka się w internecie.


Autorem artykułu jest właściciel strony: Wycieczki do RPA.

4 komentarze:

 1. Wycieczka do RPA to niestety dość wysoki koszt, na który większość osób nie jest w stanie sobie pozwolić. Myślę, że dla wielu osób lepszym rozwiązaniem będą kraje położone "bliżej" Europy, a i tak dla nas egzotyczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hmm, w sumie to kwestia biletu lotniczego... a reszta... zasięgnę informacji u źródła

   Usuń
  2. z uwagi na spam moderuję komentarze - cytuję:

   w odpowiedzi na komentarz:

   Absolutnie to nie jest kwestia biletu lotniczego. Wycieczka do RPA może być najfajniejszym przeżyciem każdego z nas, bądź największą porażką. Jest to zależne od biura podróży. Samemu na własną rękę nikomu nie polecam wyjazdu


   wkrainieteczy28 sierpnia 2013 17:57

   A dlaczego nie polecasz?
   Mieszkam w RPA i naprawdę, tyle się bzdur naczytałam o tym, jak tu niebezpiecznie, że szkoda gadać.
   Jak najbardziej można zwiedzać we własnym zakresie, zobaczymy wtedy więcej niż z biurem i zdecydowanie taniej.
   Jeśli ktoś nie ma w RPA rodziny, to jednak polecam wynajęcie samochodu - ale i tak wyjdzie taniej niż przez biuro - zwłaszcza jeśli w podróż wybiera się rodzina albo grupa znajomych.

   Usuń
 2. Samodzielna wyprawa do Afryki to już poważna sprawa. Żałuję, że RPA jest tak daleko. Miejsce nie do zastąpienia przez inny rejon w Afryce. Nie tylko przyroda warta jest uwagi, ale i cywilizowany obszar ziemi.

  OdpowiedzUsuń