niedziela, 26 kwietnia 2015

Golden Loch whisky - recenzja



Od dawna chodziła mi po głowie jedna rzecz, otóż nie zrecenzowałem jeszcze kultowego nektaru blogosfery, nieocenionego daru sieci Biedronka, whisky Golden Loch zwanej w środowiskach wytrawnych koneserów także "Złotą Lochą".

Jak wygląda whisky Golden Loch? (Aha, czy wiedzieliście, że nazwa whisky jest zarezerwowana na wyłączność dla szkockich whisky? Wszystkie inne łyskacze to w świetle prawa i tradycji podróby i muszą nazywać się whiskEy, whysky, whissky... choć najczęściej po prostu whiskey, przez 'key' na końcu). 

Zatem do rzeczy, jak wygląda kultowy nektar najlepszych blogerów? Tak oto (zerknij na zdjęcie tytułowe).

A jak to to smakuje? Powiem wam, że przyzwoicie, to jest Blended Scotch Whisky, czyli coś w standardzie wędrującego jasia, ale jest, wydaje mi się, nieco bardziej toporna, mniej delikatna, czyli w języku Szekspira, mniej "smooth" niż Lawsons. Po prostu drapie gardziołko i jest bardziej dębowa, mniej perfumowa, ale wchodzi bez zarzutów!

Wyższa niż kiedyś cena jest zapewne spowodowana tym, że zmieniono recepturę trunku - to już nie jest dawna polska Złota Locha classic, którą można było czyścić części do ciągnika i którą należało zapić dużą ilością soku w celu zapobiegania mega-bólowi głowy dzień po (a i tak za bardzo nie pomagało), to jest już naprawdę blended scotch whisky (czytaj=głowa boli mniej).

Wiem, to bo w pewnej firmie (nie mogę podać jakiej z racji koleżeństwa), pośrednio związanej z tym trunkiem ostatnio zaczęto na imprezach zakładowych bez krępacji serwować Golden Loch (wcześniej to był minimum czerwony Jaś), więc ten fakt chyba coś mówi.

Jakie wrażenia po spożyciu większej ilości? No cóż, nie zamierzam przekraczać i się przekonywać. Whisky się sączy, mało i powoli, z pewną kulturą spożycia - a ja jej lubię przestrzegać.

Pijmy z umiarem i rozsądkiem - wszystko jest dla ludzi! Zgadza się?

wtorek, 21 kwietnia 2015

Lokata Bezkarna - gwarancja wypłaty odsetek - gratka dla konsumenta!

Lokata Bezkarna z gwarancją wypłaty odsetek to prawdziwa gratka dla konsumenta. Ma ona tę zaletę w stosunku do klasycznej lokaty bankowej, że przy chęci wypłaty naszych pieniędzy zyskujemy 100% wypracowanych odsetek.

Lokata Bezkarna to optymalna oferta dla Nowych Klientów otwierających Konto Indywidualne BGŻOptima łącząca wyjątkowo solidne oprocentowanie lokaty z komfortem wypłaty środków - bez utraty naliczonych odsetek. Możesz ją w każdej chwili „bezkarnie” zerwać a wypracowane odsetki i tak trafią na Twoje konto.
  • gwarancja wypłaty odsetek naliczonych do czasu zerwania lokaty;
  • pewne i solidne 4% (oprocentowanie stałe w skali roku);
  • 3-miesięczny okres lokaty;
  • min. kwota lokaty to jedynie 1000 zł;

Warunki?
  • Lokata Bezkarna jest lokatą terminową, nieodnawialną, otwieraną w złotych polskich.
  • Możesz założyć tylko 1 lokatę. Po jej zakończeniu naliczone odsetki zostaną przekazane na Twoje konto oszczędnościowe.
  • W przypadku zerwania lokaty przed terminem zapadalności zostanie Ci zwrócony kapitał oraz odsetki w kwocie równej 100% kwoty odsetek naliczonych od dnia otwarcia Rachunku Lokaty  do dnia poprzedzającego dzień zerwania lokaty włącznie.
Zainteresowany/a? Kliknij poniżej lub na ten LINK:



Ważne! Lokatę bezkarną może otworzyć Klient, który w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień zawierania Umowy Ramowej dotyczącej Konta Indywidualnego BGŻOptima nie był posiadaczem tego konta. Jeżeli Klient nie spełni tego warunku zakładana lokata jest zakładaną przez Klienta Lokatą standardową 3 miesięczną.


poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Umowy o szybkie pożyczki a potrzeby i prawa konsumentów

Rynek krótkoterminowych pożyczek w Polsce oferuje konsumentom m.in. szybkie pożyczki online. Związek Firm Pożyczkowych gromadzi tylko wiarygodnych i rzetelnych pożyczkodawców, oferujących uczciwe usługi finansowe, opierające się na klarownych i zgodnych z prawem umowach. Jednak nie wszyscy pożyczkodawcy w branży oferują umowy, na których mucha nie siada.

Federacja Konsumentów uznała większość analizowanych umów o pożyczkę za niezgodnych z ustawą o prawie konsumentów, natomiast Związek Firm Pożyczkowych ocenia raport jako niekompletny z powodu niewystarczających danych. Jak naprawdę wyglądają umowy o szybkie pożyczki? Jak informacje powinny zawierać?



Szybkie pożyczki online w raporcie konsumentów

Raport z badania wzorców umownych pożyczek krótkoterminowych został stworzony na podstawie analizy 14 wzorców umów 12 różnych podmiotów, które oferują pożyczki krótkoterminowe. Ocenie podległ również dostęp do innych ważnych dla konsumenta informacji, powiązanych z zawieraniem umów (np. dostęp do czytelnych tabeli opłat i prowizji, regulaminów świadczenia usług drogą elektroniczną, warunków ubezpieczenia). Kluczowe było ich sprawdzenie pod kątem zgodności z prawem, użyteczności dla konsumenta i znalezienie tzw. klauzul niedozwolonych.

Braki w umowach o pożyczki krótkoterminowe

FK zwróciła uwagę na takie poważne wady, uniemożliwiające konsumentom właściwe i w pełni świadome podjęcie decyzji, jak:
  • brak informacji o całkowitych kosztach pożyczki, formularza informacyjnego przed otrzymaniem umowy o pożyczkę,
  • niesprecyzowana RRSO,
  • uogólnione i niezrozumiałe definicje,
  • umowy o dużej objętości i napisane nieprzystępnym stylem,
  • niejasne prawa do odstąpienia od umowy,
  • wysokie koszty powodowane przez przedłużenia spłaty i opóźnienia w spłacie pożyczki.

Związek Firm Pożyczkowych ma pewne wątpliwości

Związek Firm Pożyczkowych jest inicjatorem działań edukacyjnych dla osób o niskiej świadomości ekonomicznej, prowadzący bezpłatną infolinię w sprawach pożyczkowych i kredytowych. Skupia także wiarygodnych pożyczkodawców, dbając o standardy rynku pożyczkowego, działając na korzyść konsumentów.

ZFP nie uznał jednak raportu FK za wyczerpujący temat, ponieważ raport nie został poparty ważnymi danymi liczbowymi. W wypowiedzi prezesa ZFP padła wzmianka o tym, że w raporcie został pominięty rynek pożyczek z ręki do ręki, który jest wygodny głównie dla osób zadłużonych, które w ten sposób często wpadają w ryzykowne pętle pożyczkowe.

ZFP stoi także za opinią, że raport Związku Konsumentów z jednej strony słusznie godzi w nieuczciwych pożyczkodawców, z drugiej strony - rzutuje negatywnie na cały rynek pożyczek.

Konsumencie, na co musisz zwracać uwagę w umowach o pożyczkę?

Pożyczki online mają wiele zalet (https://www.pozyczkomat.pl/strona/zalety-pozyczek), ale należy być czujnym i każdą pożyczkę należy gruntownie przeanalizować. Regulaminy i umowy powinny zostać przeczytane od deski do deski przez pożyczkobiorców. Opłaca się również zerknięcie na tabelę opłat i prowizji, czy aby nie widnieją tam niepokojące kwoty. Konsument obowiązkowo musi być świadomy RRSO i całkowitego kosztu pożyczki.

Klient powinien zapoznać się z listą klauzul niedozwolonych w umowach pożyczkowych, a następnie sprawdzić, czy nie zostanie obarczony kosztami niezgodnymi z prawem. Tyczy się to m.in. kosztów za wezwania do zapłaty – zasady ich wysyłania powinny być precyzyjnie określone i rozsądne – pożyczkobiorca musi mieć czas na zareagowanie na pojedynczy monit, za który pożyczkodawca nie może zażądać kilkudziesięciu złotych!

Pożyczkobiorcy powinni mieć na uwadze również inne braki, które wypunktowała Federacja Konsumentów. Ich występowanie to znak, że lepiej poszukać innego i godnego zaufania pożyczkobiorcy, najlepiej takiego, który należy do Związku Firm Pożyczkowych.

środa, 1 kwietnia 2015

Ubezpieczenia samochodowe: co należy wiedzieć?

W Polsce właściciele samochodów są zobowiązani do wykupienia jedynie ubezpieczenia OC. Obowiązek ten uregulowany jest ustawą, a za brak polisy grożą wysokie kary pieniężne. OC nie chroni jednak przed wieloma zagrożeniami czyhającymi na drodze. Warto zatem zastanowić się nad ofertą ubezpieczeń dodatkowych.
Ubezpieczenie OC powinno zostać zawarte najpóźniej w dniu rejestracji auta bądź wygaśnięcia poprzedniej umowy. Chroni ono właściciela samochodu przed odpowiedzialnością finansową za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu, na przykład w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Należy pamiętać, że polisa OC nie zapewnia pokrycia kosztów naprawy pojazdu, którego kierowca spowodował wypadek. W dodatkowej ofercie ubezpieczycieli można znaleźć m.in. ubezpieczenie Autocasco (AC) i Assistance. Mogą się one okazać wybawieniem w przypadku kradzieży pojazdu czy jego nagłej awarii.
Autocasco
Wykupienie ubezpieczenia AC jest decyzją dobrowolną. Zapewnia ono rekompensatę finansową w przypadku kradzieży auta, jego integralnych części czy wyposażenia (radio, nawigacja satelitarna). Ponadto ubezpieczyciel pokrywa również koszty związane z uszkodzeniem pojazdu lub jego pełnym zniszczeniem wskutek:
  • wypadków drogowych, których sprawca nie został znaleziony lub jest nim właściciel pojazdu,
  • zderzeń ze zwierzętami, budynkami, drzewami lub innymi przedmiotami,
  • działania sił przyrody i pozostałych zdarzeń losowych (pożar, huragan itp.).
Zakres świadczeń jest ustalany przez obie strony podczas podpisywania umowy i wpływa na wysokość miesięcznej składki. Ważne, aby zwrócić uwagę również na obszar, który zostanie objęty polisą: w zależności od oczekiwań klienta i wewnętrznych regulacji ubezpieczyciela umowa może obejmować terytorium Polski lub – co istotne w przypadku osób podróżujących za granicę – Europy.
Właściciel samochodu decydujący się na zawarcie polisy AC jest zobowiązany do zamontowania w swoim aucie wymaganych przez firmę ubezpieczeniową urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą.
Assistance
Przedmiotem ubezpieczenia Assistance jest kompleksowa pomoc udzielana kierowcy i pasażerom w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze, takich jak awaria, uszkodzenie samochodu czy jego kradzież. Ubezpieczenie, w zależności od wariantu, może obejmować świadczenia takie jak naprawa na miejscu zdarzenia lub holowanie do serwisu, pomoc w razie wypadku, dostarczenie paliwa, wypożyczenie pojazdu zastępczego, a także wsparcie logistyczne w razie braku możliwości kontynuowania podróży czy – w nagłych wypadkach – transport medyczny. Terytorium obowiązywania ubezpieczenia jest określane w umowie.

Jest to wygodne rozwiązanie dla osób spędzających dużo czasu za kierownicą zarówno
w celach turystycznych, jak i biznesowych. Ubezpieczyciele posiadają również odpowiednie rozwiązania dla tych, którzy podróżują rzadziej, ale chcą czuć się bezpiecznie w przypadku przebicia opony czy stłuczenia szyby. Możliwe jest wykupienie ubezpieczenia obejmującego tylko podstawowy zakres pomocy.

Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym jest OC, jednak dokupienie dodatkowych ubezpieczeń, takich jak Autocasco i Assistance, w razie wypadku, awarii czy kradzieży uchroni nas przed często wielokrotnie większymi i całkowicie niespodziewanymi wydatkami. Warto zatem rozważyć skorzystanie z oferty firm ubezpieczeniowych i podróżować z pełnym spokojem.