środa, 1 kwietnia 2015

Ubezpieczenia samochodowe: co należy wiedzieć?

W Polsce właściciele samochodów są zobowiązani do wykupienia jedynie ubezpieczenia OC. Obowiązek ten uregulowany jest ustawą, a za brak polisy grożą wysokie kary pieniężne. OC nie chroni jednak przed wieloma zagrożeniami czyhającymi na drodze. Warto zatem zastanowić się nad ofertą ubezpieczeń dodatkowych.
Ubezpieczenie OC powinno zostać zawarte najpóźniej w dniu rejestracji auta bądź wygaśnięcia poprzedniej umowy. Chroni ono właściciela samochodu przed odpowiedzialnością finansową za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu, na przykład w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Należy pamiętać, że polisa OC nie zapewnia pokrycia kosztów naprawy pojazdu, którego kierowca spowodował wypadek. W dodatkowej ofercie ubezpieczycieli można znaleźć m.in. ubezpieczenie Autocasco (AC) i Assistance. Mogą się one okazać wybawieniem w przypadku kradzieży pojazdu czy jego nagłej awarii.
Autocasco
Wykupienie ubezpieczenia AC jest decyzją dobrowolną. Zapewnia ono rekompensatę finansową w przypadku kradzieży auta, jego integralnych części czy wyposażenia (radio, nawigacja satelitarna). Ponadto ubezpieczyciel pokrywa również koszty związane z uszkodzeniem pojazdu lub jego pełnym zniszczeniem wskutek:
  • wypadków drogowych, których sprawca nie został znaleziony lub jest nim właściciel pojazdu,
  • zderzeń ze zwierzętami, budynkami, drzewami lub innymi przedmiotami,
  • działania sił przyrody i pozostałych zdarzeń losowych (pożar, huragan itp.).
Zakres świadczeń jest ustalany przez obie strony podczas podpisywania umowy i wpływa na wysokość miesięcznej składki. Ważne, aby zwrócić uwagę również na obszar, który zostanie objęty polisą: w zależności od oczekiwań klienta i wewnętrznych regulacji ubezpieczyciela umowa może obejmować terytorium Polski lub – co istotne w przypadku osób podróżujących za granicę – Europy.
Właściciel samochodu decydujący się na zawarcie polisy AC jest zobowiązany do zamontowania w swoim aucie wymaganych przez firmę ubezpieczeniową urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą.
Assistance
Przedmiotem ubezpieczenia Assistance jest kompleksowa pomoc udzielana kierowcy i pasażerom w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze, takich jak awaria, uszkodzenie samochodu czy jego kradzież. Ubezpieczenie, w zależności od wariantu, może obejmować świadczenia takie jak naprawa na miejscu zdarzenia lub holowanie do serwisu, pomoc w razie wypadku, dostarczenie paliwa, wypożyczenie pojazdu zastępczego, a także wsparcie logistyczne w razie braku możliwości kontynuowania podróży czy – w nagłych wypadkach – transport medyczny. Terytorium obowiązywania ubezpieczenia jest określane w umowie.

Jest to wygodne rozwiązanie dla osób spędzających dużo czasu za kierownicą zarówno
w celach turystycznych, jak i biznesowych. Ubezpieczyciele posiadają również odpowiednie rozwiązania dla tych, którzy podróżują rzadziej, ale chcą czuć się bezpiecznie w przypadku przebicia opony czy stłuczenia szyby. Możliwe jest wykupienie ubezpieczenia obejmującego tylko podstawowy zakres pomocy.

Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym jest OC, jednak dokupienie dodatkowych ubezpieczeń, takich jak Autocasco i Assistance, w razie wypadku, awarii czy kradzieży uchroni nas przed często wielokrotnie większymi i całkowicie niespodziewanymi wydatkami. Warto zatem rozważyć skorzystanie z oferty firm ubezpieczeniowych i podróżować z pełnym spokojem.

1 komentarz:

  1. Zapraszamy do lektury "

    Jak kupić dobre AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę"

    http://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-ac/jak-kupic-dobre-ac/

    OdpowiedzUsuń