piątek, 27 marca 2015

Pożyczka na remont mieszkania: jak wybrać najlepsze źródło finansowania?

Zbliża się wiosna, a wraz z nią wielu z nas rozpocznie remonty w swoich domach, mieszkaniach i ogrodach. Remont wiąże się jednak ze sporymi kosztami, na które nie każdego stać. Jak pokazują badania, wielu Polaków sięgnie w tym celu po pożyczkę. 

Według danych zebranych przez Idea Expert, w ubiegłym roku Polacy przede wszystkim pożyczali pieniądze na cele związane z poprawą warunków mieszkaniowych, głównie na remonty (24%). To, że Polacy coraz częściej zaciągają pożyczki gotówkowe na bieżące wydatki (w tym remont mieszkania) potwierdzają również dane Biura Informacji Kredytowej.

Jak podaje BIK, w 2014 roku tylko banki i SKOK-i udzieliły ponad 6,6 mln. pożyczek gotówkowych i ratalnych, w sumie na kwotę około 70 mld zł (to o jedną szóstą więcej niż w roku poprzednim). 

Zanim jednak zdecydujemy się na wzięcie pożyczki na remont mieszkania, zróbmy dokładny kosztorys prac i materiałów, jakie będą nam do tego celu potrzebne. Określmy, ile pieniędzy na remont będziemy mogli przeznaczyć z naszego domowego budżetu, a ile musimy pożyczyć. Warto na samym początku realnie ocenić i wycenić wszystkie potrzebne prace tak, aby w połowie remontu nie zabrakło nam środków na jego pokrycie.

Skąd wziąć pożyczkę na mniejszy remont?

W zależności od tego, jak duży planujemy remont i ile potrzebujemy na ten cel pieniędzy, możemy skorzystać z kilku źródeł pożyczki na remont. Jeżeli nie planujemy generalnego remontu i szacujemy, że potrzebujemy kilka tysięcy złotych, wówczas pierwszą i zarazem najtańszą opcją jest pożyczka od rodziny lub przyjaciół. Pożyczamy z pewnego źródła i zazwyczaj oddajemy tyle, ile pożyczymy. Nie każdy ma jednak możliwość skorzystania z takiej opcji. 


Innym wyjściem jest udanie się do banku i zaciągnięcie pożyczki gotówkowej. To względnie szybkie rozwiązanie, które nie wymaga wpisu hipoteki obciążającej nieruchomość. W dodatku bank nie będzie wnikał, na co dokładnie przeznaczymy pieniądze z pożyczki gotówkowej, bez znaczenia będzie również to, czy jesteśmy właścicielem remontowanego mieszkania.

W przypadku pożyczki gotówkowej na remont nie musimy w większości przypadków przedstawiać poręczyciela, ubezpieczać dodatkowo nieruchomości czy też martwić się o zabezpieczenia. Wiąże się jednak z dość wysokim oprocentowaniem i dużymi kosztami.

Pożyczkę na remont możemy także zaciągnąć w firmie pożyczkowej - taka procedura będzie najprostsza i najszybsza (https://www.pozyczkomat.pl/strona/proces-uzyskania-pozyczki). 

Sprawdza się ona szczególnie w sytuacjach, gdy remont musimy przeprowadzić szybko lub gdy w trakcie remontu zabrakło nam gotówki i trzeba ją skądś szybko pożyczyć. Takie pieniądze – dzięki uproszczonym procedurom i minimum formalności - otrzymać możemy już w 15 minut na nasze konto bankowe. Przy skorzystaniu z szybkiej pożyczki musimy się jednak liczyć z bardzo wysokimi kosztami i opłatami związanymi z zaciągnięciem chwilówki.

Skąd wziąć pieniądze na większy remont?

Jeżeli planujemy generalny remont mieszkania i potrzebujemy znacznej sumy pieniędzy, wówczas skorzystać możemy z pożyczki hipotecznej lub kredytu hipotecznego. Pierwsza opcja wymaga przedstawienia wielu dokumentów i przejścia przez długą procedurę uzyskiwania pożyczki hipotecznej. Trzeba m.in. wycenić nieruchomość i uzyskać odpisy z ksiąg wieczystych. Aby ją uzyskać trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem remontowanej nieruchomości.

Umożliwia ona jednak pożyczenie znacznej sumy pieniędzy na stosunkowo niskie oprocentowanie. Dodatkowo pożyczka hipoteczna nie musi mieć ściśle określonego celu. Oznacza to, że jeżeli wydamy na remont mniej pieniędzy niż początkowo zakładaliśmy, to nadwyżkę możemy wydać na inny cel, nie związany z remontem. 

Drugą opcją na sfinansowanie większego remontu jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na remont nieruchomości. Jest to najkorzystniejsza opcja sfinansowania remontu mieszkania – przede wszystkim otrzymamy niższe oprocentowanie i długi termin spłaty.

Opcja ta ma jednak swoje wady. Wymaga przede wszystkim konieczności przedstawienia szeregu dokumentów, poniesienia dodatkowych kosztów i uzbrojenia się w cierpliwości podczas oczekiwania na decyzję kredytową. Trzeba m.in. dokonać wyceny nieruchomości, wykupić odpowiednie ubezpieczenie czy też ustanowić hipotekę na rzecz banku. 

W dodatku bank przyznając kredyt hipoteczny na remont potrzebuje dokładnego harmonogramu prac remontowych. W przyszłości może także sprawdzać faktury czy też weryfikować wykonanie tego planu. Środki na remont pochodzące z kredytu hipotecznego mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na sfinansowanie czynności związanych bezpośrednio z nieruchomością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz