poniedziałek, 8 lutego 2016

Mieszkanie wynajmowane przez studenta – czy musi być ubezpieczone?

Kryteria wyboru mieszkania do wynajęcia mogą się zmieniać w zależności od tego, czy stancji poszukuje świeży żak – być może trochę naiwny, nie znający nowego miasta, nie orientujący się w kruczkach w umowach, czy doświadczony student – znający już na wylot miejską komunikację, wymówki właścicieli mieszkań i doskonale wiedzący, jakich warunków potrzebuje, aby mieszkać komfortowo. Jednak czy obaj zdają sobie sprawę z tego, ile mogą stracić, jeżeli nie ubezpieczą odpowiednio siebie lub swoich prywatnych rzeczy?

Student, czyli najemca, nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania – zresztą swoją nieruchomość może ubezpieczyć tylko właściciel. Mimo tego student powinien mieć na uwadze, że nie jest finansowo chroniony przed skutkami wydarzeń spowodowanych przez niego niechcący (np. przypadkowego uszkodzenia mieszkania podczas imprezy) lub totalnie niezależnych od niego (np. kradzieży z włamaniem, podczas której zostają skradzione jego rzeczy osobiste).

Kradzież z włamaniem w wynajmowanym mieszkaniu – czy student dostanie odszkodowanie?

Nie – ponieważ ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży z włamaniem, pożaru, zalania i innych wydarzeń chroni finansowo tylko rzeczy ruchome właściciela, które znajdują się w owym mieszkaniu. Jeżeli zostaną ukradzione rzeczy lokatorów, muszą się pogodzić ze stratą finansową, jeśli nie wykupili dla cennych przedmiotów ubezpieczenia.

Studenckie szkody, czyli kiedy właściciel mieszkania będzie się domagał pokrycia kosztów szkód w wynajmowanym mieszkaniu?

Powszechnie stosowaną praktyką, która ma zabezpieczać finansowo właścicieli mieszkań, jest kaucja – często w wysokości miesięcznego czynszu. Zostaje zwrócona w całości przed wyprowadzką (lub w praktyce pokrywa czynsz za ostatni miesiąc) jeżeli student nie dopuścił się żadnych szkód w wynajmowanym mieszkaniu. Jeśli jednak mieszkanie zostało zdewastowane bądź uszkodzone, czy sąsiad z dołu zalany z winy lokatorów – kaucja niewątpliwie zostanie pomniejszona o spowodowane szkodą wydatki.


Ewentualnym sposobem na uniknięcie kaucji może być ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu z rozszerzeniem o OC najemcy, które pokryje finansowo koszty szkód wyrządzonych przez studenta w mieszkaniu. Oczywiście wtedy ubezpieczony student powinien pokazać właścicielowi mieszkania umowę takowej polisy.

Czy student powinien mieć ubezpieczone swoje rzeczy (mienie ruchome)?

Tak – jeżeli w przypadku wyżej wspomnianej kradzieży z włamaniem student chce mieć zapewnioną finansową ochronę. Aby takowe ubezpieczenie było aktywne, ubezpieczycielowi powinno zostać pokazana umowa o wynajem mieszkania. Ubezpieczeniem można objąć również mienie ruchome znajdujące się w garażu czy piwnicy.

Czy istnieje zatem najlepsze ubezpieczenie mieszkania dla studenta? Nie ma jednej uniwersalnej oferty – każdy wynajmujący powinien zastanowić się nad tym, czy chce dodatkową ochroną finansową objąć swoje prywatne rzeczy, a także…ocenić swój stopień odpowiedzialności za wynajmowane mieszkanie, które powinno być traktowane tak samo, jakby było jego własnym, czyli z należytą troską.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz