poniedziałek, 7 marca 2016

Nawet 2 miliony Polaków wyjeżdża na święta za granicę

Radosna zabawa w ciepłej Hiszpanii, bajeczny wypoczynek na Malcie czy może urlop po sąsiedzku – weekendowy wyjazd do Pragi? 2 miliony Polaków spędzało Wielkanoc poza granicami kraju w 2014 roku wg badań TNS Polska.

Miejsca destynacji zmieniają się w zależności od tego, czy urlopowiczom zależy na totalnej ucieczce od gorączki wielkanocnych przygotowań i wakacjach bez celebrowania świąt, czy chcą obchodzić Wielkanoc inaczej niż zwykle – za granicą, poznając świąteczne zwyczaje w wybranym kraju i jednocześnie nie przejmując się rozgardiaszem w kuchni.

Jak obchodzi się święta wielkanocne w kilku europejskich krajach? Jak wygląda Wielkanoc w Hiszpanii, Czechach czy na Malcie?

Wielkanoc w Hiszpanii


Połączenie zwiedzania hiszpańskich miast z obchodzeniem Wielkanocy w hiszpańskich procesjach? W czasie religijnych pochodów, organizowanych przez bractwa religijne, przedstawia się sceny biblijne, prawdziwe samobiczowanie (chętnych!) męczenników, a uczestnicy procesji, przebrani w długie sutanny ze szpiczastymi kapturami, niosą ogromne pasos, czyli postacie religijne na platformach i ołtarze z wizerunkami Chrystusa i Maryi.

Procesjom towarzyszy głośna muzyka, kolorowe stroje i donośne śpiewy, a nawet bicie w bębny w północnych rejonach Hiszpanii – pochody bębniarzy mogą trwać nawet całą dobę!

W niedzielę wielkanocną Hiszpanie nie stronią od radosnej fiesty – o ile Polacy spędzają święta często w czterech ścianach z rodziną, o tyle gorący naród uwielbia wspólne przesiadywanie i bawienie się w publicznych miejscach podczas Wielkanocy.

Wielkanoc po czesku – w Pradze


Praga w okresie wielkanocnym wzbogaca się o kolorowe wystawy pełne świątecznych ozdób, barwne stragany na ulicach i okolicznościowe dekoracje. Wielkanoc sprawia, że czeskie miasto wydaje się weselsze – na Rynku Starego Miasta, Placu Wacława i Placu Republiki odbywa się praski jarmark wielkanocny, podczas którego dostępnych jest kilkadziesiąt stoisk kiermaszowych (m.in. z ceramiką, ozdobnym szkłem, rękodziełem, dekoracjami świątecznymi) i spożywczych (zarówno z czeskimi kiełbaskami, jak i wielkanocnymi wypiekami). 
 


Corocznie jest ustalany harmonogram ulicznych wydarzeń kulturalnych, odbywających się od rana do godzin wieczornych. Są to występy taneczne i muzyczne, ozdabianie pisanek, pokazy rękodzielnicze, a dla najmłodszych są dostępne specjalne pracownie, gdzie dzieci mogą sprawdzić swoje umiejętności plastyczne. 
 

Wielkanoc na Malcie


Malta, nazywana krajem kościołów, szczyci się największym odsetkiem katolików w Europie. Okres wielkanocny na Malcie to spektakularne procesje z uczestnikami przebranymi za postacie biblijne, liczne inscenizacje Męki Pańskiej, występy grup teatralnych. Z okresu smutku i zadumy przechodzi w dzień radości i kolorowych korowodów.

W Wielki Czwartek wierni odwiedzają w kościołach siedem ołtarzy, w Wielki Piątek, pogrążeni w zadumie i w milczeniu, uczestniczą w Drogach Krzyżowych, rozbrzmiewających żałobnymi marszami.

Radosne głosy na ulicach rozlegają się w niedzielę wielkanocną, kiedy poważne procesje przeistaczają się w wesołe i kolorowe pochody w biegu. Kiedyś niedzielne procesje były ograniczone czasowo, a przekroczenie wyznaczonego godzin skutkowało nałożeniem grzywny, dlatego też poszczególne odcinki trasy przebiegano. Chociaż obecnie nie ma już surowych ram czasowych, zwyczaj przebiegania procesji pozostał żywy.Co zdecydowanie odmienne od polskiej tradycji – na Malcie nie ma zwyczaju chodzenia do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym, aczkolwiek można spotkać się z obchodzeniem polskich święconek w niektórych kościołach. Zamiast jajek – na stołach chętniej widziane są słodkie wypieki z migdałami.

Podczas planowania wyjazdu na Wielkanoc za granicę warto nie zapominać o jednym – ubezpieczenia turystyczne są traktowane jako najmniej atrakcyjny element planowania urlopu, ale dzięki nim możemy mieć zapewnioną ochronę finansową na skutek nieprzewidzianych wypadków.

Warto zastanowić się, co dokładnie planujemy robić podczas Wielkanocy za granicą, i według naszych potrzeb dobrać odpowiednie ubezpieczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz