wtorek, 18 sierpnia 2015

Ubezpieczenie samochodu a szkoda powstała w wyniku zjawisk pogodowych

Lato to często okres zawirowań pogodowych. Zwieńczeniem upalnych dni często są ulewy, nawałnice czy gradobicia. W tym czasie najlepiej pozostać w mieszkaniu, a jeżeli burza złapała nas podczas podróży samochodem, to należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, w którym nie ma drzew, i ją przeczekać. Czasami jednak pomimo największej ostrożności nie udaje się uniknąć uszkodzeń auta. Wówczas przydatny jest odpowiedni pakiet ubezpieczenia.


W Polsce właściciel samochodu jest zobowiązany do wykupienia jedynie ubezpieczenia OC. Należy to uczynić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu bądź wygaśnięcia poprzedniej umowy. Jednakże ten rodzaj polisy chroni kierowcę jedynie przed finansowymi skutkami szkód, które sam wyrządził osobom trzecim. Powybijane szyby, zbite reflektory, wgniecenia i zarysowania na karoserii, zalania czy inne uszkodzenia, które powstały w wyniku niekorzystnych zjawisk pogodowych nie są objęte tym ubezpieczeniem, więc koszty związane z naprawą musimy pokryć sami. Sytuację mogą uratować ubezpieczenia dodatkowe.

Autocasco a niekorzystne działanie sił przyrody

Jednym z dodatkowych ubezpieczeń samochodu jest Autocasco. Ten rodzaj polisy przenosi na ubezpieczyciela finansową odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku działania sił przyrody, czyli burz, gradobić, huraganów itp. Ponadto firma ubezpieczeniowa powinna wypłacić nam odszkodowanie nawet w przypadku uznania tych zjawisk za klęski żywiołowe.
Ten rodzaj polisy zapewnia również rekompensatę finansową w przypadku kradzieży auta lub jego uszkodzenia wskutek wypadków lub kolizji, które sami spowodowaliśmy bądź sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.

Ubezpieczenie szyb

Uszkodzone bądź całkowicie zbite szyby w samochodzie to częsty widok po przejściu gwałtownej burzy bądź gradobicia. Autocasco swoim zakresem obejmuje ubezpieczenie szyb, aczkolwiek warto zastanowić się nad wykupieniem polisy, która jest specjalnie przygotowana na taki wypadek. Posiadając tę dodatkową usługę, w sytuacji wystąpienia szkody związanej z szybą, nie stracimy zniżek, które zostały nam przyznane za bezszkodowy przebieg naszej polisy autocasco. Ponadto ten rodzaj ubezpieczenia samochodu obejmuje wszystkie zdarzenia, w których doszło do uszkodzenia szyby. Firma ubezpieczeniowa zobowiązuje się do wymiany zniszczonego elementu i daje na niego gwarancję. Obszar terytorialny dedykowanego ubezpieczenia szyb jest przeważnie taki sam, jak obszar obowiązywania autocasco.

Samochód ubezpiecz już w salonie

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu przebiega podobnie, jak w przypadku auta używanego. Jednak kupując fabrycznie nowy model możemy skorzystać z ubezpieczeń oferowanych przez dealera, który przygotował je we współpracy z wybraną firmą ubezpieczeniową i marką samochodową. To rozwiązanie jest nie tylko wygodne – wszystkie formalności załatwiamy w salonie, ale też korzystne finansowo. Warunki takiej polisy są przeważnie znacznie atrakcyjniejsze, szczególnie w pierwszym roku trwania, ale często również w kolejnych latach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz