czwartek, 29 września 2016

Łazienka dla niepełnosprawnych – jakie standardy powinna spełniać?


Łazienka dla niepełnosprawnych to pomieszczenie, które – przynajmniej w przypadku budynków publicznych – musi spełniać wyśrubowane wymagania. Zasady, którymi należy się kierować przy projektowaniu takiej łazienki, warto wykorzystać także w odniesieniu do własnego domu.


Przepisy regulujące warunki techniczne tego rodzaju łazienek znajdziemy w Prawie budowlanym z 1994 roku i w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 2002 roku. Od czasu wejścia w życie owych zapisów, wszystkie budynki publiczne muszą posiadać przynajmniej jedną łazienkę przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych. Wymiary takiego pomieszczenia, a także elementów jego wyposażenia, są precyzyjnie określone, tak aby zapewnić korzystającym jak największą wygodę. Dlatego również łazienka dla niepełnosprawnych znajdująca się w domu prywatnym powinna odpowiadać wspomnianym standardom.

Wymiary łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Aby osoba poruszająca się na wózku mogła bez problemu przemieszczać się po łazience, pomieszczenie takie powinno zapewnić wolną przestrzeń o rozmiarach co najmniej 150 x 150 cm. Bardzo ważne, aby na podłodze nie znajdowały się progi – również przy drzwiach do łazienki.
Muszla toaletowa powinna znajdować się na wysokości 48 cm, aby umożliwić osobie niepełnosprawnej jak najłatwiejsze korzystanie z niej. Z tego samego powodu jej długość powinna wynosić 70 cm.
Umywalka przystosowana do użytku przez osobę niepełnosprawną musi być umieszczona tak, aby jej górna krawędź znajdowała się na wysokości maksymalnie 80 cm (dla dzieci – 60 cm), z kolei spód umywalki musi znajdować się powyżej kolan korzystającego. Jej szerokość powinna wynosić co najmniej 60 cm.
Uchwyty pomocnicze, które znajdą się obok umywalki, muszą mieć długość 50 lub 60 cm, z kolei te, które umieścimy obok muszli toaletowej, powinny mieć co najmniej 70 cm.

Łazienka dla niepełnosprawnych – jak powinna być wyposażona?


Zaczynając od okolic umywalki, łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być wyposażona w uchylne lustro, które można dopasować do potrzeb korzystającego. Wspomniane już uchwyty wymagane są po obu stronach umywalki – należy więc zamontować dwie poręcze, które mogą być zarówno uchylne, jak i przymocowane na stałe. Bateria w umywalce powinna posiadać długą rączkę, którą da się obsługiwać również za pomocą łokci. Dobrym wyborem będzie bateria z fotokomórką, która samodzielnie uwalnia strumień wody, gdy zbliżymy do niej dłonie.
Poręcze muszą znajdować się także koło muszli toaletowej, a co najmniej jedna z nich musi być uchylna. Co do samej muszli – dobrym pomysłem może być połączenie jej z bidetem, który – zwłaszcza zautomatyzowany – ułatwi zadbanie o higienę.
Jednym z ważniejszych miejsc w łazience jest oczywiście prysznic. Ponieważ dostęp do niego musi być możliwy z każdej strony, rzadko stosuje się kabiny prysznicowe – o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest stworzenie zakrywanego zasłoną „kącika prysznicowego”. Powinien on być na tyle duży, aby zmieścił składane krzesło, chyba że zdecydujemy się na umieszczenie w nim stale zamontowanego siedziska.
Także koło prysznica powinny znaleźć się odpowiednie poręcze, które – jeśli ściany nie są na tyle wytrzymałe – mogą być przymocowane do podłogi. Słuchawka prysznicowa powinna z kolei mieć możliwość zamontowania na drążku z regulacją wysokości. Warto także zauważyć, że wybór podtynkowej baterii prysznicowej pozwala nam zaoszczędzić przestrzeń w łazience.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz