piątek, 7 listopada 2014

Cena pierścionka zaręczynowego jest mocno skorelowana z ryzykiem rozwodu.


Naukowcy z USA analizując 3 000 amerykańskich par, wybrali czynniki mające największy wpływ na wzrost ryzyka rozwodu w przyszłości. Okazało się, że kluczowe są sprawy przyziemne, ekonomiczne – cena pierścionka zaręczynowego, wystawność wesela. Im bogatsi ludzie, tym trwalsze małżeństwo.

Z roku na rok rozwodzi się coraz więcej osób. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w Polsce. Co można zrobić, by ryzyko rozwodu zminimalizować?

Należy spotykać się przez 3 lata przed zaręczynami. Mieć zasobny portfel, ale nie łaknąć kasy partnera tudzież partnerki. Wesele urządzić huczne, ale jak najtaniej się da. Niezależnie od okoliczności nie wolno sobie pozwolić na rezygnację z miesiąca miodowego - tak przeprowadzone badania podsumowali redaktorzy portalu theatlantic.com.

Z badań przeprowadzonych przez Adrew Francisa i Hugo Mialona płynie następujący wniosek: ryzyko rozwodu jest odwrotnie proporcjonalne do dochodów. Maleje wraz z ich wzrostem. Pary, które zarabiają rocznie co najmniej 125 000 dolarów, mają o 51% wyższe szanse na trwały związek aż po grub, niż pary, które rocznie zarabiają mniej od 25 000 dolarów. To większa różnica niż ta wynikająca z przekonań religijnych. Ale… jeśli przywiązujemy bardzo duża wagę do tego, co posiada partner, ryzyko rozwodu wzrasta o 18%.

Ciekawa jest też korelacja pomiędzy wielkością i kosztem wesel a ryzykiem rozwodu. Okazało się, że ci, którzy wstąpienie na nową drogę życia świętowali w gronie min. 200-osobowym, mają o 92% mniejsze ryzyko rozwodu od tych, którzy świętowali tylko we dwoje. Odwrotną zależność można jednak zauważyć w przypadku kosztów wesela.

Warto wspomnienia jest również to, że miodowy miesiąc zmniejsza ryzyko rozwodu w przyszłości o 41%.

A co z tytułowym pierścionkiem? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Z analizy wynika, że najmniejsze ryzyko rozwodu łączy się najdroższymi pierścionkami, których cena wynosiła co najmniej 8 000 dolarów. Jednak na drugim miejscu są te stosunkowo tanie – 500 – 2000 dolarów. Z kolei największe ryzyko rozwodu występuje wtedy, gdy wartość pierścionka zaręczynowego kształtuje się na poziomie 2 000 – 4 000 dolarów albo wtedy, gdy nieznana jest wartość owego pierścionka.


4 komentarze:

  1. Ach te amerykańskie badania - wiele zależy od próby statystycznej i interpretacji wyników ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Streszczając maksymalnie, jak druga osoba ma pieniądze to ta pierwsza będzie mniej skora do rozwodu ... naprawdę odkrywcze

    OdpowiedzUsuń