wtorek, 29 lipca 2014

Jak brać pożyczki tak, by nie dać się oszukać? Krótkie kompendium wiedzy na temat bezpiecznego pożyczania.

Co jakiś czas mass media donoszą o kolejnej aferze dotyczącej nieuczciwych korporacji finansowych, które usiłują oszukać swoich klientów, na przykład pobierając bezzwrotne opłaty wstępne za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę. Innym zdarzało się prowadzić działalność bankową bez licencji, lub wręcz dopuszczać się przestępstw finansowych. Takie parabanki nie mają nic wspólnego z legalnymi firmami pożyczkowymi, a sprytni oszuści jedynie podszywają się pod wiarygodne instytucje finansowe. Jak zatem wziąć pożyczkę tak, by mieć pewność, że nie zostało się wystrychniętym na dudka i nie będzie się później przez długi czas doświadczać przykrych konsekwencji finansowych tego kroku? Poniżej znajdziecie listę praktycznych porad, które warto przyswoić kiedy planujecie wnioskować o pożyczkę.


 
Lista żelaznych zasad bezpieczeństwa, czyli o czym należy pamiętać wnioskując o pożyczkę

Zwracaj szczególną uwagę na jakiekolwiek opłaty dotyczące rozpatrzenia wniosku. Jeśli któraś z nich wzbudza twoją podejrzliwość, domagaj się wyjaśnień i w żadnym wypadku nie zgadzaj się na nie.

● Nie podpisuj żadnych zobowiązań ani weksli na kwotę niewspółmierną do wnioskowanej.

● Przeczytaj dokładnie umowę i poszukaj informacji o tym jaką kwotę masz oddać i jaki jest nieprzekraczalny termin zwrotu pożyczki. Nie decyduj się na pożyczenie pieniędzy, jeśli nie będziesz znał wszystkich kosztów związanych z całą operacją.

● Zaciąganie pożyczki po to, żeby spłacić inny dług, na pewno nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego, warto skontaktować się z wierzycielem i negocjować warunki spłaty, dzięki czemu unikniesz popadnięcia w spiralę zadłużenia.

● Zawsze sprawdzaj wiarygodność firmy, jeśli decydujesz się skorzystać z jej usług. Możesz to zrobić przez Internet, lub za pośrednictwem Związku Firm Pożyczkowych.

● Nigdy nie podpisuj umowy, której zapisów nie rozumiesz.

Proś o wysyłanie wszelkich ofert czy obietnic przedstawiciela firmy pożyczkowej na twoją skrzynkę mailową, lub potwierdzanie tego na piśmie. Dzięki temu masz dowód, w przypadku ewentualnych roszczeń.


Jeżeli planujesz ubiegać się o pożyczkę w instytucji pozabankowej i zależy ci na najlepszych warunkach, sprawdź oferty w Internecie.

● Po otrzymaniu pożyczki musisz pamiętać o terminowej spłacie rat i unikaniu opóźnień.

● Rozczarowanie jest mniej prawdopodobne jeśli skorzystasz z usług znanych firm pożyczkowych, które cieszą się dobrą opinią.To też trzeba wiedzieć

Warto również zapoznać się z kwotą oprocentowania pożyczki. Czy czasem nie jest wyższa niż inne oferty na rynku? Naszą podejrzliwość powinno także wzbudzić wymaganie przez firmę wniesienia wysokiego zabezpieczenia pożyczki, i to jeszcze zanim ta zostanie udzielona. To oczywiste, że wszelkie opóźnienia w terminowej spłacie pożyczki będą skutkować natychmiastową utratą wniesionego uprzednio zabezpieczenia, niezależnie od jego wartości. Może się też zdarzyć, że w umowie istnieje zapis uprawniający firmę do wyznaczenia zabezpieczenia w przyszłości, według jej uznania. Nie podpisuj takiego dokumentu! Twojej uwadze nie powinna również umknąć kwota na jaką opiewa suma wszystkich opłat dodatkowych, czyli między innymi, wydanie decyzji, prowizje, opłaty związane z wizytami przedstawiciela pożyczkodawcy w domu i inne. Warto się dobrze zastanowić, jeśli okaże się, że po sporządzonym bilansie suma opłat przewyższa, i to znacznie, kwotę o którą się ubiegasz. A co jeśli pożyczka w ogóle nie zostanie ci przyznana, a firma zamierza jedynie pobrać opłaty ponoszone przez klienta z góry?

Wreszcie – ostatnia dobra rada, która, mamy nadzieję, pomoże ci w przyszłości uniknąć przykrych konsekwencji podpisania umowy z nieuczciwym dostawcą usług finansowych: jeśli czegoś nie rozumiesz, proś o wyjaśnienie i szczegóły. Jeśli przedstawiciel firmy, która oferuje pożyczkę nie chce, lub nie potrafi wytłumaczyć frapujących cię zapisów, jest to wyraźny znak, żeby nie korzystać z usług tej placówki.
--
Kyzoo.pl to bezpieczny produkt finansowy firmy OK Money Poland oferującej pożyczki krótkoterminowe na jasnych i uczciwych zasadach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz