poniedziałek, 30 listopada 2015

Produkty najczęściej sprzedawane w Sieci i sprawnie wysyłane do klienta

Pierwszy na świecie sklep internetowy powstał w 1994 roku. Dwadzieścia lat później w Polsce już połowa internautów regularnie robi zakupy w Sieci. Duża część z nich również sprzedaje online, wykorzystując między innymi platformy aukcyjne. Czym się najczęściej handluje w Internecie i jak dostarcza się zamówiony towar?



Jak pokazują wyniki zeszłorocznych badań przeprowadzonych przez firmę Gemius, e-commerce w Polsce trzyma się nieźle. Coraz więcej i chętniej kupujemy w Sieci i coraz więcej osób wykorzystuje możliwości sprzedaży online, mimo że nie zawsze prowadzą one sklep internetowy, często są jedynie użytkownikami serwisów ogłoszeniowych lub na przykład platform aukcyjnych.


Produkty najczęściej sprzedawane / kupowane w Internecie


Wspomniane już badanie Gemiusa - „eCommerce w Polsce 2014”, wskazuje na najbardziej popularne kategorie produktów, którymi handluje się w Sieci. Ankietowani internauci najczęściej mówią o odzieży i dodatkach, książkach, muzyce, filmach, a także drobnym sprzęcie AGD i RTV oraz smartfonach lub tabletach wraz z akcesoriami. Najrzadziej natomiast przedmiotem transakcji internetowych bywają ubezpieczenia, artykuły spożywcze, kolekcjonerskie, jak również farmaceutyczne. Rozpatrując najpopularniejsze w e-commerce towary, łatwo zauważyć, że ranking zmienia się nieco w zależności od grupy wiekowej oraz płci internautów zaangażowanych w sprzedaż i kupno online. Wśród najmłodszych użytkowników Sieci dominują technologie i multimedia, wśród najstarszych natomiast wymienione już produkty farmaceutyczne oraz kolekcjonerskie. Mężczyźni częściej sprzedają i kupują w Sieci multimedia, części samochodowe, przedmioty kolekcjonerskie, a kobiety odzież, biżuterię, perfumy i farmaceutyki.


Handel online a dostawa towaru


Sprzedając coś w Internecie trzeba mieć na uwadze, że e-klienci najbardziej martwią się zwykle o bezpieczeństwo transakcji oraz o czas dostawy zamówionego towaru. Oba te aspekty (razem lub każdy z osobna) mogą wpłynąć na rezygnację z zakupu, dlatego warto o to szczególnie zadbać, jeśli realizuje się sprzedaż online, czy to jako firma (sklep internetowy) czy jako osoba prywatna. Mimo że dla tempa realizacji dostawy wybór szybkich płatności internetowych jest optymalny, aż 21% badanych deklaruje na przykład, że preferuje płatność gotówką przy odbiorze przesyłki (co wynika z pewnością z nieufności w stosunku do innych form płatności i / lub też do samego sprzedawcy). Z raportu Gemiusa wynika ponadto, że niebagatelne znaczenie dla podjęcia decyzji o zakupie ma koszt dostawy. Im jest on niższy, tym większa oczywiście szansa na wybór oferty danego sprzedawcy, ale to nie wszystko. Okazuje się, że niewielkie koszty dostawy zamawianego w Internecie towaru to również – co potwierdza badanie – silny bodziec do zwiększenia częstotliwości zakupów online.


Tanie i szybkie przesyłki kurierskie



Wiadomo już, że aby handel w Sieci się powiódł, ma być bezpiecznie i szybko, dlatego też, zazwyczaj – zarówno sprzedający, jak i kupujący – wolą finalizować transakcję poprzez pewne i sprawdzone usługi kurierskie, dzięki którym realizuje się nie tylko samą dostawę kupionego / sprzedanego towaru, ale można również za pośrednictwem kuriera regulować / przyjmować płatność za ten towar. Przesyłki kurierskie to ponadto szereg usług dodatkowych, które w wielu przypadkach okazują się niezwykle praktycznym, przydatnym rozwiązaniem - jak choćby to z możliwością precyzyjnego monitorowania przesyłki.

Firmy kurierskie dla klientów biznesowych


Oferty kurierskie są dziś szczególnie atrakcyjne zwłaszcza w przypadku klientów biznesowych, czyli na przykład właścicieli sklepów internetowych lub innych podmiotów realizujących handel online, dla których sprawne i niedrogie dostarczanie przesyłek jest kwestią priorytetową w biznesie. Wystarczy zgłosić się do jednej z firm kurierskich, założyć konto przez Internet i / lub podpisać stosowną umowę, aby korzystać z usług indywidualnie wycenionych i dopasowanych do potrzeb klienta biznesowego. W DHL na przykład, w zależności od rodzaju prowadzonego biznesu i ilości wysyłanych towarów, można korzystać ze zróżnicowanych cenowo opcji usług kurierskich. Po wypełnieniu formularza na stronie kuriera, zależnie między innymi od deklarowanej cykliczności, liczby, wagi przesyłek oraz miejsca ich dostawy (przesyłki krajowe lub przesyłki do Europy), otrzymuje się w e-mailu indywidualną ofertę – dopasowaną do skali i charakteru danego biznesu. Z propozycji tego typu opłaca się korzystać w zasadzie każdemu przedsiębiorcy wysyłającemu więcej niż 10 paczek w miesiącu i z pewnością każdemu, kto nadaje z Polski przesyłki zagraniczne, szczególnie do krajów UE.


Jak zostać klientem DHL, by sprawnie i niedrogo nadawać kurierskie przesyłki krajowe i drogowe przesyłki do Europy dowiesz się na: http://dhlparcel.pl/content/dhl_parcel_poland/pl/business-customers/offer/become-a-customer.html

sobota, 28 listopada 2015

Sojusz polsko-chiński wkracza do marketów, czyli orzeszki ziemne z Polo

Idę wczoraj do Polo i widzę polskie orzeszki ziemne, super, dobre, bo polskie...


Jako ekonomiczny patriota preferuje nasze produkty...


...ale co to, rzut oka na opakowanie...



...i okazuje się, że jednak Chiny...

Jak wytłumaczyć ten zadziwiający fenomen? Czyżbyśmy za sprawą Prezydenta Dudy weszli już w unię personalną z Chinami, a ja jeszcze o czymś nie wiem?

Mamy zatem polskie orzeszki z Chin.... normalnie cud.

Nie tylko Duda czyni cuda!

piątek, 20 listopada 2015

Jak skutecznie oszczędzać przed Świętami?

W pośpiechu przed nadchodzącymi Świętami, zdarza nam się nie liczyć z wydawanymi pieniędzmi. Jak więc sprytnie robić zakupy na Święta i Sylwestra? Oto kilka rad, które pozwolą zaoszczędzić sobie stresu związanego z grudniowymi wydatkami.

1. Trzymaj się listy zakupów i budżetu

Uwzględnij na liście wszystko, na co wydasz pieniądze do końca roku – codzienne wydatki, dodatkowe środki czyszczące na świąteczne porządki, prezenty dla najbliższych, sylwestrową imprezę czy wyjazd. Każdej grupie przypisz kwotę, jaką możesz na nią poświęcić i staraj się jej nie przekroczyć.

2. Nie daj się zwieść promocjom w marketach

Im wcześniej zaczniesz zakupy świąteczne, tym większe masz szanse na to, że nie załapiesz się na sprzedażowe triki. Wiele sklepów w okresie przedświątecznym podnosi ceny najbardziej popularnych produktów lub sztucznie zawyża ceny początkowe, tak aby promocja wydawała się atrakcyjniejsza.

3. Nie kupuj – wymieniaj niepotrzebne rzeczy

Warto przejrzeć własne szafy i szafki w poszukiwaniu rzeczy, których już nie potrzebujemy, a które mogą przydać się komuś innemu. Od jakiegoś czasu bardzo popularny stał się trend wymieniania dóbr, dzięki czemu możesz zdobyć interesujące cię przedmioty zupełnie za darmo. Więcej o trendzie i o tym jak korzystać z wymian, możesz przeczytać tutaj: www.kobietazkasa.pl/stylebook/sharing-economy-czyli-nie-kupuj-wymieniaj.

4. Podziel się obowiązkami świątecznymi

Nie wszystko musisz robić samodzielnie. Zapytaj gości, co mogliby ugotować i przynieść na wspólną kolację i zaplanujcie ją razem. Dzięki temu oszczędzisz na zakupach, zyskasz trochę więcej wolnego czasu, a po Świętach w lodówce zostanie mniej resztek do zjedzenia. 

5. Kup bilety na Sylwestra z wyprzedzeniem

Nie zostawiaj tego typu wydatków na ostatnią chwilę. Nawet jeśli już masz zrobioną rezerwację na sylwestrowy wyjazd, opłać go zanim wpadniesz w szał przedświątecznych zakupów. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której potrzebne na ten cel pieniądze, wydasz na coś innego. To samo dotyczy zakupów na imprezę w domu – zrób je przy okazji tych bożonarodzeniowych, korzystając z tego samego budżetu.

Dodatkowo: zaplanuj budżet na cały rok

To rada przyszłościowa – choć teraz już trochę za późno, potraktuj ją jak noworoczne postanowienie. Zaplanuj stałe opłaty i wpływy w arkuszu kalkulacyjnym, oszacuj codzienne wydatki i potem, na bieżąco sprawdzaj czy się zgadzają. Pomoże ci to trzymać rękę na pulsie i wiedzieć na ile możesz sobie pozwolić nie tylko w danym tygodniu czy miesiącu, ale i w skali roku.

czwartek, 19 listopada 2015

Jak wybrać tani w użytkowaniu samochód?

Samochód jest zazwyczaj dużym ułatwieniem w codziennym życiu, ale też sporym wydatkiem. Koszt zakupu auta to tylko początek lawiny opłat związanych z jego eksploatacją. Obowiązkowe ubezpieczenia, naprawy i serwisowanie to mniej przyjemna strona posiadania własnych czterech kółek. Jak można obniżyć koszty użytkowania samochodu?

Wydatki związane z eksploatacją auta w dużej mierze będą uzależnione od pojazdu, który zdecydujemy się kupić. Marka i model auta są istotnym wskaźnikiem poziomu kosztów jego utrzymania. Kupno samochodu wyższej klasy prawdopodobnie będzie wiązało się nie tylko z wysoką ceną zakupu, ale też z niemałą składką na ubezpieczenia komunikacyjne.

Rodzaj paliwa a koszty eksploatacji samochodu

Jedną z głównych cech decydujących o kosztach eksploatacji samochodu jest rodzaj paliwa. Wybór silnika benzynowego lub diesla będzie miał wpływ na cenę zakupu auta i koszty przeglądów okresowych, a przede wszystkim – na wydatki związane z tankowaniem. W tym miejscu warto przeanalizować, jak często korzystamy z samochodu i jakiej długości trasy pokonujemy. Przy naprawdę dużych przebiegach korzystniejszym rozwiązaniem będzie samochód na olej napędowy. Podczas jazd w mieście bardziej ekonomiczny może okazać się napęd benzynowy lub auto z instalacją LPG. Szukając oszczędnego samochodu należy też zwrócić uwagę na poziom spalania. Średnia ilość konsumowanego paliwa na 100 km pozwala oszacować np. miesięczny koszt jego zakupu. Warto też pamiętać, że duży wpływ na spalanie ma ciśnienie w oponach, ponieważ zbyt mała ilość powietrza zwiększa zużycie paliwa. 

 
Naprawa i serwisowanie

Kolejnym elementem, który jest w znacznym stopniu uzależniony od logo producenta są ceny części zamiennych. Ich wysokość może być szczególnie odczuwalna w przypadku używanych, kilkuletnich samochodów. Chcąc obniżyć koszty użytkowania auta trzeba pamiętać o regularnych przeglądach i naprawach. Systematyczne sprawdzanie stanu technicznego samochodu pozwala zapobiec poważniejszym awariom, których naprawa może „wyczyścić” nasz portfel. Przy okazji samochodowych napraw często pojawia się temat tzw. zamienników, których ceny są korzystną alternatywą dla oryginalnych części zamiennych. Co ciekawe, tańsze odpowiedniki wcale nie muszą być gorszej jakości – wiele z nich produkowanych jest w tych samych fabrykach co oryginalne, czyli oznaczone marką producenta części.

Zaplanuj koszty użytkowania auta na kredyt

Sposobem na zapanowanie nad wydatkami związanymi z posiadaniem samochodu są pakiety serwisowe. Jeżeli kupujemy auto na kredyt, możemy doliczyć cenę takiej usługi do miesięcznej raty. Zakres napraw, w zależności od wykupionego wariantu, może obejmować np. wymianę filtrów i oleju, a w rozszerzonych opcjach także wymianę tarcz i klocków hamulcowych. Pakiety serwisowe pozwalają wcześniej zaplanować koszty przeglądów auta i ograniczyć wydatki na niespodziewane naprawy.