czwartek, 29 października 2015

Xbox 360 4GB - bez HDD czy z twardym dyskiem?

Kupno konsoli Xbox 360 4GB to jest dylemat, z którym właśnie się zmierzyłem i który wybadałem. 4GB pamięci masowej to bowiem ewidentnie zbyt mało. Brak twardego dysku wynagradza nieco niższa cena urządzenia oraz nieco cichsza praca. 

Jednakże na Xbox 360 4GB nie zainstalujemy prawie żadnych gier - pamięć, która w rzeczywistości jest dostępna dla użytkownika to max. 3GB, to za mało. (1GB jest zarezerwowane na potrzeby systemu konsoli.)

Instalacja jest do zabawy oczywiście zbędna. Do zapisu danych użytkownika i stanu większości gier także w zupełności wystarcza te 3GB nawet jeśli tych gier mamy kilka na raz. Instalacja jednak ma swoje zalety - oczywiście do uruchomienia gry jest potrzebna płyta w napędzie, jednak po chwili urządzenie przestawia się na odczyt danych z dysku - jest wtedy szybciej i nie "mieli" nam non stop napęd optyczny.



Co zrobić? Oczywiście można dokupić dedykowany, zewnętrzny dysk twardy, jednak nie uważam tego za eleganckie rozwiązanie. Jednym z powodów, dla którego zdecydowałem się na wariant konsoli 4GB jest właśnie brak jakiegokolwiek dysku twardego  - w zamyśle cichsza praca, jeśli będę używał urządzenia do oglądania stron internetowych, muzyki, itp.

I tak źle i tak niedobrze. Z pomocą jednak przychodzi...

Zastosowanie pendrive USB jako pamięci masowej!

Możemy użyć pendrive o wielkości max. 32 GB, jak dla mnie to przyzwoite rozszerzenie podstawowych 4GB. Poza tym pendrive w przeciwieństwie do dysku twardego nie buczy. (Swoją drogą, moim zdaniem w epoce SSD dyski twarde przejdą powoli do lamusa). 

Ustawienia > System > Pamięć masowa

Wybieramy USB, formatujemy... po chwili jest gotowe



Co ciekawe, z Pendrive USB 2.0 32GB realnie po sformatowaniu do wykorzystania mam 28,2 GB. Nie wiem na ile jest to wydajność formatowania (?) pewne jest natomiast, że system konsoli Xbox rezerwuje na swoje potrzeby min. 1GB na dodanym pendrive, także warto kupić nieco większy niż planujemy na początku, zawsze zostanie mniej.

Kiedy przechodzimy do menu gier, wybieramy niebieski klawisz X na padzie i wybieramy opcję instalacji gry na naszym pendrive.

Chwila czekania i możesz już grać z dokonanej instalacji!

Kilka uwag!

Po wyjęciu z konsoli i próbach używania na komputerze musiałem formatować pendrive w konsoli ponownie i jeszcze raz instalować wybraną grę. Wygląda na to, że trzeba go traktować jako stały dodatek - rozszerzenie konsoli a nie klasyczny pendrive.



Kolega polecił mi przed kupnem pendrive sprawdzić w internecie prędkość zapisu, gdyż najtańsze z modele z "dyskontu spożywczego" może totalnie zamulać. Nie ma jednak co inwestować w USB 3.0, ponieważ Xbox 360 obsługuje tylko standard 2.0. Poszukiwania w internecie wskazują, że pendrive 3.0 używanym trybie kompatybilności na 2.0 może być wolniejszy niż model dedykowany dla portu USB 2.0 - nie ma się zatem co rzucać na najnowocześniejsze "pendrajwy". Przed zakupem warto sprawdzić specyfikację techniczną i testy wydajności w internecie.

Dobrej zabawy!

środa, 28 października 2015

Wnętrze vintage, czyli pokój w stylu wiktoriańskim

Decydując się na aranżację pomieszczenia w stylu vintage możemy nie tylko połączyć ze sobą odmienne style różnych epok w imię kontrastu, czy nawet postawić na kontrast nowoczesności z XIX wiekiem, ale również urządzić cały pokój w stylu wiktoriańskim, zachowując odpowiedni balans – aby aranżacja nie okazała się wydumaną przesadą.


Pokój w stylu wiktoriańskim

Styl wiktoriański opiera się na grze światła, kontraście materiałów, mnogości bibelotów i bogactwie ornamentów. Na pierwszy plan wysuwa się przepych, dlatego styl wiktoriański idealnie sprawdzi się tam, gdzie możemy tak zagospodarować przestrzeń, aby wszystkie elementy zostały zbalansowane. Unikajmy wrażenia przytłoczenia przez ciężkie i ciemne meble oraz chaosu przez nadmierną różnorodność wzorów i materiałów. Jak znaleźć złoty środek w wiktoriańskim wnętrzu?


Urządzanie wiktoriańskiego wnętrza

W wiktoriańskiej aranżacji dominuje umeblowanie w ciemnych kolorach, a same meble sprawiają wrażenie ciężkich i bardzo solidnych. Są bogato zdobione – najczęściej wzorami roślinnymi, tworzącymi skomplikowane zawijasy. Aby wnętrze nie stało się zbyt ponure z powodu ciemnych elementów, należy zadbać o właściwe oświetlenie pokoju. Jasne abażury (stojące wysokie lampy lub małe lampki do położenia na komodzie), duży żyrandol ze zdobionymi kremowymi kloszami umieszczony w centrum pokoju, kinkiety rozpraszające światło w kątach pomieszczenia – możliwości oświetlenia jest wiele. Jedną z nich może być farba do ścian w jasnych kolorach – ciepłych lub zimnych. Jako rozjaśniające elementy w pomieszczeniu sprawdzą się jasne wazony z dekoracyjnymi zdobieniami – dbajmy o to, aby kwiaty w nich były zawsze świeże i pachnące.


Tworzącym przytulną atmosferę dodatkiem mogą być mięciutkie pufy, ustawione koło niewielkiego mahoniowego stolika na kawę, ale także głębokie fotele z dużymi oparciami. Z kolei na kanapie niech leżą poduchy różnej wielkości – z eleganckimi, falistymi obszyciami atłasowych poszewek. Sam mebel może mieć – w przeciwieństwie do foteli – twarde i zdobione oparcia, będące jego solidną i rzucającą się w oczy podporą.


Jak udekorować salon w stylu wiktoriańskim?

W dużym salonie wiktoriańskim warto zainwestować między innymi w:
  • kominek z obudową pokrytą ornamentami (np. elektryczny) – może być ręcznie zdobiony,
  • lustra w zdobionych i grubych ramach – mogą być wbudowane w dwudrzwiową szafę,
  • porcelanową zastawę do popołudniowej kawy, którą możemy przechowywać w przeszklonym regale – też może być elementem stylu wiktoriańskiego!

Na komodzie z ciemnego drewna możemy ustawić dekoracyjny mosiężny świecznik, który pomoże nam w stworzeniu nastroju do romantycznej kolacji. W oknach możemy zawiesić koronkowe firanki, które wieczorami będziemy zasłaniać grubymi kotarami, w dzień wiązanymi na bokach kokardami lub spinanymi paskami zapięciowymi.

Do mebli z ciemnego drewna warto zamówić mosiężne uchwyty lub polerowane gałki. Ważnym drobiazgiem może też być zdobiona klamka do przeszklonych drzwi – być może z witrażem?





Stylizowana podłoga w aranżacji



W planowaniu wystroju nie zapominajmy o podłodze, którą zgodnie ze stylem epoki możemy urządzić z płytek ceramicznych. Dominowały na przykład białe płytki oktagonalne z czarnymi intarsjami, tworzącymi mozaiki. Możemy jednak także zaprojektować podłogę w ostrych wzorach geometrycznych i delikatniejszych, finezyjnych – roślinnych, które przywołują na myśl bujne ogrody. W poszukiwaniu inspiracji warto przyjrzeć się projektom Williama de Morgana – jednego z brytyjskich artystów, twórcy kolekcji płytek ceramicznych.


Podczas planowania aranżacji pokoju w wiktoriańskim stylu warto zrobić sobie listę przedmiotów, które szczególnie wpadły w nam oko i chcielibyśmy je na co dzień gościć w swoim salonie. Spróbujmy ułożyć je w naszym pomieszczeniu. Spójrzmy, co idealnie ze sobą współgra, a jakie elementy tworzą zbyt duży kontrast – drogą eliminacji i ewentualnej zamiany dekoracji osiągniemy ideał.

środa, 7 października 2015

Jak zawrzeć umowę przez telefon – prawa konsumentów

Dzwoni telefon. Wyświetlacz pokazuje numer, którego nie rozpoznajemy. Odbieramy i słyszymy głos konsultanta. Proponuje on nam zawarcie umowy jeszcze w czasie tej rozmowy – wystarczy potwierdzić i czekać na dokumenty, które wyśle do nas pocztą. Weszły nowe przepisy, które zmienią te praktyki.

Było, minęło – podpisywanie umowy przez telefon w 2014


Po przedstawieniu oferty konsultant pytał, czy się z nią zgadzamy – pozytywna odpowiedź oznaczała wyrażenie woli na podjęcie dalszych kroków procedury podpisania umowy. Kontrowersyjna łatwość załatwienia tak istotnych spraw bez możliwości pełnej weryfikacji osoby, która przedstawiała nam ofertę, budziła zastrzeżenia Komisji Europejskiej. W związku z dyrektywą, która weszła w życie 25 grudnia 2014, przepisy w tym zakresie zostały zaostrzone.

Nowe przepisy w 2015 – zmiany na lepsze?


Obecnie, aby pozytywnie zakończyć procedurę zawarcia umowy, konieczny jest kontakt nie tylko telefoniczny, ale również za pośrednictwem wiadomości SMS, e-maila bądź listu. Taką drogą konsultant musi dostarczyć klientowi potwierdzenie warunków zamówienia, zanim jeszcze dojdzie do zatwierdzenia oferty. Dopiero wówczas konsument może pisemnie zaakceptować postanowienia zawarte w umowie. Samo wyrażenie woli konsumenta nie jest zatem tożsame z ostateczną zgodą na zakupienie oferty. W przeciwieństwie do wcześniejszych zasad, konsument uczestniczy w tym procesie aktywnie poprzez pisemne (e-mailowe lub listowne) potwierdzenie chęci podpisania umowy.

5 kroków zawarcia umowy


Podsumowując procedurę zakupu przez telefon na nowych zasadach, warto wyszczególnić jej najważniejsze etapy.

  1. Gdy inicjatorem rozmowy jest konsultant, powinien on wyraźnie zaznaczyć jej cel oraz przedstawić dane identyfikujące zarówno jego, jak i podmiot, który reprezentuje.
  2. Po zakończeniu rozmowy telefonicznej, przedsiębiorca przesyła potwierdzenie warunków zamówienia w formie pisemnej – listem bądź e-mailem.
  3. W dwóch kolejnych krokach inicjatywę przejmuje klient – najpierw telefonicznie akceptuje przesłane warunki umowy.
  4. Następnie dokonuje potwierdzenia na piśmie – ponownie listem lub drogą elektroniczną, w tym SMS-em.
  5. Wówczas możliwe jest zawarcie umowy pomiędzy stronami.

Kiedy umowa nie jest ważna?


Umowa nie jest prawomocna w momencie, gdy konsultant nie prześle konsumentowi pisemnej wersji jej warunków lub gdy nie utrwali potwierdzenia przesłanego przez klienta. Oznacza to, że przesłanie towaru będzie uznane za zrealizowanie usługi niezamówionej przez konsumenta, nawet w przypadku jego wstępnej zgody. Co ważne, taka transakcja nie obarcza klienta konsekwencjami, gdyż w razie takiej sytuacji jest on chroniony ustawą.

Jakie są warunki zrezygnowania z umowy?


Nowa ustawa wprowadziła zasadniczą zmianę w tej kwestii – termin odstąpienia od umowy został wydłużony z 10 do 14 dni od momentu otrzymania towaru. Jeżeli konsultant nie poinformuje klienta o warunkach rezygnacji z transakcji, okres odstąpienia wydłuża się do 12 miesięcy liczonych od momentu upłynięcia założonych wcześniej 14 dni.

Wolę rezygnacji konsument może zgłosić w dowolnej formie. Jeżeli odbędzie się to drogą elektroniczną, przedsiębiorca ma obowiązek wysłać potwierdzenie w odpowiedzi zwrotnej.


Okres dwóch tygodni dotyczy także zwrotu środków finansowych przez przedsiębiorcę – czas ten liczony jest od momentu zgłoszenia oświadczenia klienta, oraz zwrotu towaru przez konsumenta, który zobowiązany jest zrobić to najpóźniej czternastego dnia od poinformowaniu o zerwaniu umowy.

Warto pamiętać, że stroną, która ponosi koszty zwrotu jest klient, chyba, że nie został o tym powiadomiony. Więcej na ten temat zwrotów, a także reklamacji przeczytasz w tym artykule: https://www.kobietazkasa.pl/stylebook/reklamacja-a-zwrot-czy-znasz-roznice.


Korzyści dla konsumentów


Korzyścią płynącą z nowych przepisów jest możliwość uniknięcia sytuacji, w których konsument zgadzał się na warunki oferty, czym zawierał umowę, a następnie jej treść przesłana przez przedsiębiorstwo, różniła się od tej, na którą wyraził zgodę. Wówczas klient nie mógł udowodnić swojej racji, bo pisemne potwierdzenie pierwotnej umowy nie istniało. Nowe zasady wydłużają całą procedurę, jednak wprowadzają zabezpieczenia niezbędne w tak newralgicznych transakcjach.